pühapäev, 13. mai 2018

Red Bull 400 Lahti 2018

Elu raskeimad 400 meetrit?
Jah, pole kahtlustki - see on uskumatu pingutus.

Paar aastat tagasi sain oma esmase kogemuse taolisest hullusest Red Bull 400 Kuopio etapilt kätte. Tol korral olin 14-s ja suurde mängu kaasa ei rääkinud.

Esmalt vaja täita ankeet, et korraldaja ei vastuta mitte millegi eest. Foto:erakogu

Seekord olid aga ootused võtta top3 koht nii meeskondlikult Team Estonia-ga (Mardo Lundver, Rando Riks, Sander Kaur ja mina) kui ka individuaalis.
Ebaõnn saatis mind kvalifikatsiooni viimasesse ehk kuuendasse jooksu, mis tähendas, et meeskondliku ja finaaljooksu vahelised ajad jäid väga lühikeseks. See aga pani põntsu taastumisele. Aitasin ka ise tublisti kaasa, et enda elu ikka võimalikult raskeks teha võttes oma kvalifikatsioonjooksu ja ühtlasi kogu eeljooksude võit ajaga 1:57,8 Keegi teine aega alla 2 minuti ei jooksudki. Takkajärgi tark olles oleks pidanud 30 sekundit aeglasema aja jooksma, et end edaspidiseks säästa kuid kuna jooksu ajal polnud aegadest aimugi siis sai ikka korralikult vajutatud, et finaalkoht välja võidelda. 

Üles jõudes nägin Randot, kes oli samuti oma eeljooksu kinni pannud kuid seda sellise pingutusega, mis ta maosisu sinnasamasse ülesse sundis jätma. See pani muretsema kuna mees oli kergelt öelda näost ära ja taarus mööda treppe allapoole, et peagi teha uus start teatemeeskonna eest. 

Kuldne nelik - Rando Riks, Rauno Tiits, Mardo Lundver, Sander Kaur Foto:erakogu
Korraldajad olid ajakava nii korralikult kokku surunud, et peale eeljooksu jäi vaid viiv ning pidigi juba minema teatejooksu starti. Kui algselt pidin jooksma viimast neljandikku siis mängisime järjekorra ümber ja võtsin enda kanda hoopis esimesed 100 meetrit. Seda ainult allamäge - selline lõik siis trepijooksjale :) Õnneks hakkas siis asi venima ja teatevahetuse kohtade sissevõtmine võttis oma jagu aega ja nii mina kui Rando saime sel ajal ennast taas koguda.

3....2....1....Gooooo!
Fakk see oli julm - sprint allamäge. Asi mida ma absoluutselt harjutanud pole. Eelneval õhtul käisime sealsamas laste mäel pulga üleandmist harjutamas ja kuna plaan nägi ette, et esimest vahetust jookseb Mardo siis ka tema oli see, kes seda kõige rohkem harjutas. Lohutasin end sellega, et kui suudan püsti jääda ja kuidagi Randole teatepulga üle anda ilma seda maha pudistamata siis selle allamäge lõiguga mingit katastroofilist vahet teistega sisse pole võimalik lasta. Kerge ei olnud ja kukkumise piiril sai mäest alla tuhisetud ja õnneks kõik õnnestus. Esimene ma polnud kuid vahed polnud suured. Nähes kuidas Rando mäge vallutama hakkas siis lõi ikka pulsi niisama ka üles. Vend lihtsalt vajutas eespool olevatele järgi ja Mardo sai juba esimesena minema. Sel hetkel hakkaski tunduma, et kurat me paneme selle võistluse kinni. Ka Mardo tegi oma vahetuse hindele 5+ ja Sander pidi vaid ära vormistama. Pärast ütles, et nähes Mardot esimesena tulemas sai veel powerit juurde. Teatepulga kätte saades spurtis nagu Usain Bolt parimatel päevadel :) See lõpu 100 meetrit oli nagu sein kuid mees pani lihtsalt tuima näoga joostes üles. Vahe konkurentidega kärises 50 meetrini - seljavõit Team Estoniale! Võiduaeg 2:09 , järgmine võistkond saabus ajaga 2:29! Kokku tiime 30
Oli see vast positiivne emotsioon mida see jooks pakkus. Isegi takkajärgi videot vaadates lööb pulsi üles :)

Lõdvestuseks valluatasime meeskondlikult mäe veelkord peale autasustamist. Foto:erakogu

Ja siis peale teatejooksu tuli asuda finaaljooksu starti - endal jalad pehmed all. Proovisin ka mõned lahtijooksud veel teha, et näha seisu kuid mida ei olnud oli värskus. Lohutasin end sellega, et ka teistel on raske. Jälle 3....2....1...Goooo ja minek. Allamäge lõigu võtsin rahulikult ja nii mõnegagi tuli vahe sisse - see aga ei tähendanud midagi. Hakkas üks lõputu ronimine pihta 150m märgis oli kõik veel kontrolli all ja liikusin liidritega samas tempos. 200m peal hakkas aga meeletult raske, siiski pingutasin hambad ristis ja kannatasin ära. Siis 300m ja tõus hoovõturajale. Siin sai selgeks, et võidu eest ma seekord ei võitle - polnud lihtsalt käiku mida juurde panna. 50m minna oli veel 2 ja 3 koht käeulatuses - ole vaid mees ja vajuta :) Aga mida sa vajutad kui jalad ei liigu, kopsud põlevad ja pulss on kosmoses? Õnneks ei saanud 4 kohta, lõpetasin viiendana. Olin jätnud endast kõik rajale. 10 minuti ei saanud üleval oma jalgu liigutada, selline valu oli sees, et hakka või nutma :D 
Olen pettunud?
Ei ole! Meeskondlikult saavutasime võidu - selleks me siia tulime! 

Eesti Meeste etteasted:
Miesten alkuerät 4-6
Rando Riks võidukas kvalifikatsioonijooks alates 9:40.
Rauno Tiits võidukas kvalifikatsioonijooks alates 17:40.
Miestem/seka viesti
Team Estonia võidukas etteaste alates 6:50.
I vahetus Rauno Tiits, II vahetus Rando Riks, III vahetus Mardo Lundver, IV vahetus Sander Kaur.
Miehet Finaali
Rauno Tiits ja Rando Riks jõukatsumine Lahti suure suusahüppemäega videost järgivaadatav alates 4:30.

Pilet 2019 aasta Red Bull 400 Lahti võistlusele on juba ostetud! Loodan seal individuaali tulemuse ära parandada ja ka Team Estonia tuleb viia järjekordse võiduni!
Mõtled, et aega on? ei ole, kohti piiratud arv ja nõudlus väga suur. Eelmine kord läksid kõik meeste individuaali pileti 1-2 nädalaga.

Millised olid kulud?
Laev 4 inimest + auto 21.-/nägu
Hostel 28,5.-/nägu
Osalustasud 35.- /individuaal  25.-/meeskondlik
+küte, söök-jook

Elämä on laiffi




laupäev, 5. mai 2018

Trepijooksu MM Taipei 2018

Taipei 101 Foto:erakogu

Ajalugu on tehtud ja esimese eestlasena sain au osaleda Trepijooksu maailmameistrivõislustel, mis toimusid seekord Taiwani pealinnas Taipeis Taipei 101 pilvelõhkujas!

Võistlus algas kohaliku aja järgi kell 7 varahommikul. Võistlusstart oli 2 - esimene nn "sprint" 35-ndale korrusele läbides üle 800 astme ehk sama palju kui meie Teletorni tippu ja 1,5h hiljem pikk distants ehk 91 korrust 2046 astet. Kes trepijooksu proovinud see teab, et tegu päris hullu katsumusega :) Mõlema jooksu kohtade eest jagati punkte ja koondtulemuse põhjal selgus lõplik edetabel.

Kuidas siis läks?
Enesetunne enne starti hea, tuju hea - kõik hästi!
Koht kokkuvõttes 25 Esimese jooksu 23 ja teise 26 - olen rahul ja õnnelik :)
Kokku sai eliidis kirja tulemuse 58 jooksjat väga paljudest erinevatest riikidest üle maakera, seega keskmisest parem natuke nii, et on põhjust rahuloluks. Võib öelda, et kogu trepijooksu maailma edetabeli paremik oli sellel jooksul esindatud ehk tase ülikõva! Lisaks meile saavad võimaluse tippu joosta 4000 osalejat individuaalis ja 3000 võistkondlikult. Meeletult suur üritus :)


Peale jookse!  Foto:erakogu
 Mis tunne oli?

Nagu põrgukatlas jookseks :D koridoris oli julgelt üle 30 kraadi sooja ja õhk seisis.
Esimese jooksu taktika oli ennast mitte väga kinni joosta ehk hoiduda maksimum pingutusest - see ka õnnestus kuigi kui tulemusi vaadata siis oleks/poleks pidanud võibolla gramm rohkem vajutama, sest alla 3 sekundi parem aeg tähendanuks kohta top 20 parema seas. Varu jäi igatahes sisse aga samas võibolla oleksin sellega lõivu maksnud oma teise jooksu tulemusele.
Kuigi teises jooksus sain isegi kehvema koha kui esimeses siis olen selle pika maa tulemusega hoopis rohkem rahul, sest suutsin seal edestada nii mõndagi konkurenti Euroopast kellele olen muidu alati alla jäänud. Pikemal distantsil oli minust paremad 10 jooksjat Hiinast/Taiwanist ja sprindis vaid 4.

Pika distantsi tulemus :) Koos sprindiga kogu võistlusaeg 18:10 Foto:erakogu

Midagi kripeldama ei jää ja olen õnnelik, et sain oma maailmameistrivõistluste debüüdi tehtud ja uute kogemuste võrra rikkamaks.

Kellest said maailmameistrid?

Meestest võttis oma teise maailmameistritiitli selle ala viimaste aastate valitseja Piotr Lobodzinski ja naistest samuti selge favoriit ja maailma edetabeli juht autraallanna Suzy Walsham

Naiste top6
1. Suzy Walsham AUS
2. Valentina Belotti ITA
3. Zuzana Krchova CZE
4. Dominika Wisniewska Ulfik POL
5. Muhua Jian CHN
6. Cindy Harris USA

Meeste top6
1. Piotr Lobozinski POL
2. Christian Riedl GER
3. Frank Nicolas Carreno COL
4. Ryoji Watanabe JAP
5. Mark Bourne AUS
6. Goerge Heimann GER


Parimad naised. Foto:erakogu

Parimad mehed. Foto: erakogu

Puhkus alaku! Tegelikult juba nädala pärast olen Team Estonia koosseisus koos Eesti parimate trepisprinteritega (Sander Kaur, Rando Riks ja Mardo Lundver) Lahtis Red Bull 400 mäkkejooksuvõistlusel stardis. Seniks aga naudin veel paar päeva kena 30 kraadist suve ja tutvun imeilusa Taipei linna ja loodusega!




kolmapäev, 2. mai 2018

Trepijooksu MM vol1

Airbus A380 - maailma suurim reisilennuk. 

Täpselt kell 12 teisipäeval 01.05 alustasin oma teekonda Tallinna lennujaamast ja 24h hiljem astusin lennukist maha Taiwani rahvusvahelisel lennujaamas Taipeis. Et siia jõuda pidin esmalt lendama 3h Londonisse, seal lennukit vahetama, et suunduda Hong Kongi, kus taaskord lennuki vahetus ja 1,5h lendu ning olingi Taipeis. Õnneks olid kõikidel marsruutidel lennukid pooltühjad, eriti sellel kõige pikemal 12 tunnisel lennul. Sain nautida ülemisel korrusel olemist 2 toolil, mis andis võimaluse magada rohkemates asendites kui lihtsalt istes olles - ülearu mugav siiski ei olnud ja iga tunni kahe tagant läks kuskilt midagi kangeks ja tuli korraks üles ärgata. Poole maa peal ärkasin üles ja panin ekraani tööle, et vaadata kuhu jõudnud oleme. Tuli välja, et olime möödumas Astanast. :) Päeval just lugesin, et Astana rattatiimi Girol kaasategeva kaheksa ratturi hulgas on ka meie mees Tanel Kangert, kellelt võib loota seal head tulemust - nael kummi!

Kuna lennujaam asub linna serval ookeani ääres, siis pidi valima kas bussi, takso või metroo vahel. Kogemustest muudes linnades lähtuvalt valisin metroo. Piletit ostes selgus, et kaardiga maksta ei saagi kuid õnneks oli sealsamas lähedal pangaautomaat, kust sai raha välja võtta. Võtsin tervel 1000.- raha välja. Olgu siinkohal mainitud, et Taiwanis käibel olev uus taiwani dollar on väärt vaid 0,026 eurot. 1000 ntd = 27 eur (seda koos pangatasudega). Kiirmetroo kesklinna läks maksma 1,6 eur
(ca 40km). Kesklinna "main station" -is võtsin takso ja suundusin hotelli. Ka takso on siin taskukohane - umbes nagu lennujaamast kesklinna Tallinnas läks maksma alla 3 euro. 

Ajavahe Eestiga on 5 tundi ja pimedaks läheb juba harjumatult vara ehk ca 18 paiku. Õhtul saigi veidike lähikonnas ringi jalutatud ja kohvikus kohalik pasta lihakastme ja munapudruga järgi proovitud - sündis süüa küll :)

Võistlusrada :) Foto: TWA 
Taipei 101 on 508 meetri kõrgune hoone, mis 2004-2010 oli maailma kõrgeim.
Kes on võistlustules trepijooksu mm-il Taipei 101-s?

Nimekiri litsentsiga osalejatest(nimekirjas need keda tean kindlalt tulemas, ilmselt täieneb veel nii mõnegi tugeva jooksjaga): (koht jooksvas maailma edetabelis)

Mehed:
1. Piotr Lobodzinski POL  (valitsev maailmameister, 2013-2017 maailma edetabeli nr 1)
2. Frank Nicolas Carreno COL (valitsev Ladina-Ameerika meister)
3. Christian Riedl GER (valitsev Euroopa meister)
4. Goerge Heimann GER
5. Mark Bourne AUS (valitsev Aasia - Okeaania meister)
6. Stefan Stefina SVK
7. Wenbo Zeng CHN
8. Martin Tomica CZE
9. Gustavo Isaac Mendoza MEX
15. Ralf Hascher GER
16. Jason Larson USA
18. Rauno Tiits EST
27. Alexandr Workman USA
29. Tomas Celko SVK  (2017a. Euroopa Grand Prix võitja)
30. Emanuele Manzi ITA
55. Pavel Holec CZE
72. Jason Williams AUS
143. Roberto Velazguez MEX


Naised:
1. Suzanne Walsham AUS (2009, 2012-2017 maailma edetabeli nr 1)
2. Cindy Harris USA (2018 USA meister)
3. Maria Elisa Lopez MEX
5. Zuzana Krchova CZE
6. Dominika Wisniewska-Ulfik POL (2015 MM pronks)
7. Alice Mcnamara AUS
8. Muhua Jian CHN
9. Huiji Zhang CHN
10. Sonja Shakespeare GBR
12. Araceli Castillo MEX
17. Christine Soskins USA
32. Iwona Wicha POL
48. Valentina Belotti ITA
60. Vanja Cnops BEL

Kokku osalejaid 7020, kellest ca 4000 individuaalis!